ასო-ბგერა ’’ჯ’’. ტექსტი – ’’ჯვარი’’
გაკვეთილის თემა
|
ასო-ბგერა ”j”. teqsti “jvari”
|
სწავლების საფეხური და
კლასი
|
dawyebiTi საფეხური, I 3 klasi, qarTuli ენა
|
მასწავლებლის სახელი და
გვარი
|
natali
ormocaZe
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
30
|
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების
მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
|
–
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
wina
masalis gameoreba, ახალი ასო-ბგერა ”ჯ’’-ს გაცნობა, ტექსტ ’’ჯვარი’’–ს წაკითხვა და დაწერა. შესწავლილი ასო-ბგერისა და სიტყვების სწორად წარმოთქმა. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება. საკუთარი აზრის გადმოცემა და მისი დასაბუთება. ქართული ჯვარის (ნინოს ჯვარი) გაცნობა.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
; |
ახალი ასო-ბგერა’’ ჯ’’. ლექსიკური მარაგი. რელიგია. ჯვარის ისტორია. გამოვიყენო სლაიდები თემის გათვალისწინებით.
1.2 მოსწავლე გადმოსცემს მარტივ ინფორმაციას მისთვის ნაცნობ თემაზე;
1.3.
მოსწავლე ისმენს და იგებს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილ მცირე ზომის ტექსტებს და გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას;
1.5.
მოსწავლე სათანადოდ აღიქვამს წაკითხული მარტივი ტექსტის შინაარს;
1.6.
მოსწავლე ამოიცნობს ტექსტში მარტივ ენობრივ ერთეულებს;
1.8.
მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტის მიმართ.
|
თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო)
|
აქტივობა 1 (3წთ )
gamarjoba pirvelklaselebo! dRes 2011 wlis 16 Tebervalia. oTxSabaTi, kviris III dRe. dRes CvenTan stumrebia.
mogesalmebiT
Zvirfaso stumrebo da moswavleebo.DbavSvebo, dRes gansakuTrebuli dRea Tqvens
cxovrebaSi, pirveli Ria gakveTili gaqvT. ecadeT iyoT TavSekavebulni da
yuradRebianni. amovikiTxav sias, gakveTilis cxrilis da gegmis gacnoba;
აქტივობა 3 (წთ) moTelva: moswavleebma unda Tqvan daria Tu avdaria Tavisi ganwyobis mixedviT da daasabuTon ratom? dRes rogori aminidia? ratom aris xSirad sicive da avdari?(zamTaria) modi weliwadis droebi davalagoT TanmimdevrobiT. leqss xom ar wamikiTxavdiT zamTarze?
tyis
simwvane sad wasula, Citunebi sad arian?
Tovli
modis, qari wivis: ,,zamTaria! zamTaria!”
Sexe
peplebs, frTaTeTr peplebs, xeebs irgvliv evlebian,
es
Tovlia, Tovli modis gana marTla peplebia!
gavixsenoT andazebic. did zamTars didi mosavali mosdevs;
zamtars
ekonke, zafxuls ekoxte; zamTris mze yvavils ver moiyvanso; Tovli TeTris,
magram mis wasvlas yvela natrobso; Tovli TeTria, magram sicive ki Zneli
sWirs; ianvris quxili martSi gamoCndebao; Tebervlis dRes imdeni emateba,
rasac batkani gadaaxteba.
naxeT ase
gamoiyureba zamTarSi cxovelebi, scivaT da sakvebic naklebad aqvT. zog cxovel
sZinavs. zogi frinveli Tbil qveynebSia, zogic aq gvxvdeba. Cveni dRevandeli
gakveTili romel frinvelzea? (kaWkaWi) igi
Sinauri frinvelia Tu gareuli?
(gareuli)
აქტივობა 4 წინა
მასალის გამეორება
(5 წთ.) . teqsts “kaWkaWi”
vakiTveb moswavles. gavixsenebT maTTvis gaugebar sityvebs (Wala_nayofieri
wylis piri, WianWvela_mweri, WinWari_ msusxavi mcenare, WriWina_mweri, Wilofi_calisgan
an ganxmari Wilisgan moqsovili dasagebi quid an sxva ram. sabolood vkiTxulobT gagrZelebiT.
maS romeli aso bgera SeviswavleT Cven? (W) iciT Tu ara,
rom W 30-e aso-bgeraa. sul 3 aso bgera j, J da h dagvrCa da anbanis Seswavlas
davamTavrebT.
qarTulSi ramdeni aso-bgeraa? ramdeni xmovania?
romeli mefis dros Seiqmna anbani? maSin ramdeni aso-bgera
iyo?
vin Segvidgina dedaena? leqsi. vin iyo iakob gogebaSvili?
iciT Tu ara rom erTaderTi eri varT romelmac sakuTar
dedaenas Zegli daudga. es moxda 1983 wels elguja amaSukelis mier.
axla ki unda gadavideT axal aso bgera j-ze. magram es ra
werili mogvivida?
აქტივობა 5 (
3წთ)
moswavleTa motivaciis amaRlebis mizniT vyvebi ambavs:
qalaq anbaniaTSi didi Cxubi momxdara,
Turme uceb j bgera rigidan
gadmomxtara,
ganieri beWebi medidurad uSlia,
gulSi wyenad hqonia, win dgomas
rom uSlian,-
,,SemicvaleT adgili, aRar minda
CanCali,
jani me ar maklia da ara var
jabani!”
am dros iqve jadoqars, Cauvlia
janjaliT,
jani marto rom naxa gamoketa
xanjaliT.
j-s aseTma Ralatma yvelaferi
aria,
yiramala dadgao, TiTqos mTa da baria.
marto jujebs Tu SeswevT janis
cocxlad gamoxsna,
magram amas sWirdeba, bevri
Sroma da jafa.
Svidjer unda moaxerxoT gadalaxoT
jebiri
Tu gindaT rom gamoixsnaT
aso-bgera j jini.
jujebi Zalian wuxan, rom borotma jadoqarma moitaca da
moajadova aso bgera j, radgan jujas ua qvia, jebirs ebiri, joxs oxi, da jixvi
ki ixvad gadaiqca. (vaCveneb slaidebs)
am wyevlas mxolod Tqveni daxmarebiT avxsniT, amisaTvis
saWiroa gavaZlieroT jujebi rom jadoqars gaumklavdnen da gadavlaxoT 7 etapi.
gamovicnoT sityva romelic daexmareba jujebs. maS ase gisurvebT gamarjvebas.
(Tqven gaqvT 15 wuTi)
აქტივობა 6 ( 15 wT)
slaidSouT vaCveneb sxvadasxva davalebebs da Seasruleben
dafaze. romelic Sedgeba 7 etapisgan.
krosvirdi romelSic bolos gamodis sityva jvari. filmi sadac
jujebi jvris daxmarebiT gaimarjveben jadoqarze.
films sadac jujebs uxariaT “j”-s
gaTavisufleba da jejili, jami jebiri, finjani Tavis
pirvel saxes ubrundeba.
აქტივობა 7 (3წთ ) leqsiT movabranebT j asos.
davwerT dafazec.
აქტივობა 8 3 წთ burTiT TamaSi
კიდევ ერთხელ გაიმეორებენ სიტყვას "ჯვარი", შემდეგ რომელ მოსწავლესაც ვესვრი ბურთს, ის დაასახელებს ჯ-ბგერაზე დაწყებულ სიტყვებს. სიტყვებს სადაც იქნება ასო -ბგერა "ჯ"
სიტყვის თავში.
აქტივობა 9 ( 10წთ)
მოძრავი ანბანიდან ვუჩვენებ ასო-ბგერა ჯ-ს.
გრაფიკული ანალიზი დაფაზე: მოსწავლეებს ყურადღებას გავამახვილებინებ მის მოხაზულობაზე, იმ გარემოებაზე, რომ ბეჭდური და ხელნაწერი ვარიანტები განსხვავებულია. ვადარებთ ერთმანეთს და ვაანალიზებთ, რომელი ბგერის მოხაზულობა ჰგავს ,,ჯ”-ს. კომპიუტერისა და პროექტორის დახმარებით ერთ-ერთი საბავშვო პროგრამით ვაჩვენებ, როგორ
იწერება
ასო-ბგერა
ჯ. gamoviyvan ramodenime bavSvs da dafaze vawerineb j asos.
აქტივობა 10 (
3 wT)
wyvilebSo muSaoba:
vinadiroT j asoze.
აქტივობა 11( 3 წთ ) nanaxi
filmis mixedviT
შევადგინოთ სამსიტყვიანი წინადადებa: jvarma jadoqari daamarcxa.
გავარჩიოთ : რამდენი
სიტყვაა
ამ
წინადადებაში?
რომელია პირველი სიტყვა? მოცემულ
სურათზე
მითითებულ
სიტყვაში
რომელ
ასოს
არ ვიცნობთ?
აქტივობა 12 ახალი მასალა (15 წთ ). slaidSous meSveobiT vaCveneb jvars, vuambob jvris istorias... ძველ დროში
ჯვარი
იყო სასჯელის სამარცხვინო
იარაღი, ვისაც
ჯვარზე გაკვრით
დასჯიდნენ, ის
ადამიანი ყველაზე შერცხვენილი
იყო. ჯვარი
იყო ნიშანი
ტანჯვისა და
წამებისა... ახლა
იგი ნიშანია ქრისტიანობისა
.ეს იმის
შემდეგ, რაც
იესო ქრისტე
ჯვარზე გაკრული
აწამეს და ამას მოჰყვა
ბრწყინვალე აღდგომა
მე–3 დღეს.
სწორედ ჯვარით
მოხდა შერიგება ადამიანისა
ღმერთთან. ამიტომ
იქცა ჯვარი
ქრისტიანობის უპირველეს
ნიშნად. ჯვარს
რომ პატივს
მივაგებთ, რომ
თაყვანს ვცემთ,
ამით ჩვენს
უფალს იესო ქრისტეს მივაგებთ
პატივს და
ვცემთ თაყვანს.
ნინო კაბადოკიელი უფლის ნებით და დედაღვთისმშობლის დახმარებით 330-335 წ. წ. შემოვიდა საქართველოში ხელში აღმართული ჯვრით, რომელიც გამოთლილია ვაზისაგან და თმა აქვს შემოხვეული. 14-16 წლის გოგონა მისი ძალით ამსხვრევს კერპებს და აქრისტიანებს საქართველოში ქართლსა და კახეთს, რომლის მეშვეობითაც საქართველოში ქრისტიანობა სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადდა.
IV s-Si qristianobis miRebis pirveli wlebidanve
mefe mirianma xis didi jvari aRmarTa romelsac Tayvans scemdnen mTeli
kavkasiis qristianebi. „ჯვრის მონასტერი არის პალესტინაშიc, ierusalimSi. იგი არსებითად მთელი ციხე-ქალაქია. ადგილი, სადაც ჯვრის მონასტერი აშენდა, მიჩნეული იყო წმიდა ადგილად, რადგან, იქაური ხისგან გააკეთეს ჯვარი, რომელზეც აცვეს ქრისტე.
vaCveneb jvris monasters
mcxeTaSi,kabadokias-wminda ninos jvriT xelSi, aseve bodbis monasters, sadac
wminda ninoa dakrZaluli.
აქტივობა 13ახალ მასალაზე გადასვლისათვის საუბარი (5წთ) . klass vekiTxebi: ra sarwmunoebis arian..
vaxdenT sityvis jvari analizs.. ramdeni asobgerisgan Sedgeba? ramdeni
marcvalia? romeli asoa maTTvis nacnobi? ucnobi? jer Tavisi sityvebiT xsnian
jvris mniSvnelobas
აქტივობა 14 10წთ ამის
შემდეგ
მოსწავლეებს
ვთხოვ
გადაშალონ
სახელმძღვანელო 72_ე გვერდზე. ვუთითებ
სახელმძღვანელოში მოცემულ სიუჟეტურ სურათს. გადავდივართ ტექსტის კითხვა-დამუშავებაზე. ტექსტს ვკითხულობ მე, შემდეგ ვაკითხებ მოსწავლეებს. ყურადღებას ვამახვილებ gaugebar სიტყვებზე, რომელთაც ვუხსნი სლაიდების დახმარებით. მწვანე ჯეჯილი_axlad aRmocenebuli xorbali, igi სიმბოლოა ახალი ცხოვრების, რომელიც ჩვენ იესო ქრისტემ მოგვანიჭა თავისი აღდგომით. წიგნიდან ტექსტს მე ვკითხულობ, შემდეგ კითხვაში გაწაფული მოსწავლე. ვახდენთ მათთვის გაუგებარი სიტყვების ახსნას, თუ იქნება ტექსტში ასეთი.
jami_WurWeli, jogi_bevri msxvilfexa cxoveli erTad, qarqaSi_xmlis an xanjlis
bude, Casadebi.
moswavleebi magnitur dafaze
awyoben dasaxelebul gaugebar
sityvebs. (jogi, jejili, qarqaSi)
ტექსტის გაცნობის შემდეგ მოსწავლეებს ვთხოვ მოძებნონ
ა) სიტყვები, რომლებიც ჯ ასო-ბგერით იწყება;
ბ) ყველაზე დიდი წინადადება;
გ)მოძებნონ III სტრიქონის მეორე სიტყვა;
დ)მოძებნონ VII სტრიქონის პირველი წინადადება
jgufuri muSaoba : bavSvebi
jgufebSi ganawilebian davaleba daukavSiron winadadebebi suraTebs.
prezentacia: jgufuri muSaobis
Sedegad gavakeTeT I wigni. imedi maqvs wignieri da wignis moyvarulni gaizrdebiT.
საშინაო დავალება: teqsti “j” aso waikiTxon, რვეულში გამოწერონ ჯ ასო, შესაბამისი სიტყვა და წინადადება.
გაკვეთილის შეჯამება
(5 წთ )
მოსწავლეები გაიხსენებენ რომელი ასო -ბგერა შეისწავლეს. რომ 30-ე ასო ბგერაა. სულ მალე დაასრულებენ ანბანის შესწავლას. რომ გაიგეს ჯვრის ისტორია. მიიღეს ინფორმაცია ჯვრის მონასტერის შესახებ.
|
შეფასება
|
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ვეკითხები თუ როგორ განწყობაზე არიან,რა შევისწავლეთ? რა მოეწონათ გაკვეთილიდან?
რის გაკეთება ეხალისებოდათ ყველაზე მეტად?
ვინ იყო ყველაზე აქტიური?
ვისი პასუხი დაამახსოვრდათ და რატომ ? მადლობას ვუცხადებ ბავშვებს დახმარებისათვის. ვთხოვ,axali Seawavlili სიტყვები, თვითონაც გამოიყენონ საუბრისას, გაუთბონ გულები ერთმანეთს და გააბედნიერონ.
|
საკლასო მენეჯმენტი / საგანმანათლებლო რესურსები
|
1. ტექნიკა
და ინსტრუმენტები:
მოძრავი ანბანი, ფორმატი, დაფა, მარკერი, 1 კომპიუტერი, პროექტორი, საპრეზენტაციო დაფა.
2. ინფორმაციის წყაროები
• „დედა–ენა“ ინტერნეტი http://bastibubu.ge/pages/sgame/index.php. http://www.childtopia.com/index.php?module=home&func=ael etras&myidioma=geo&idphpx=dibujos |
No comments:
Post a Comment