Saturday, January 26, 2013

ასო-ბგერა ’’ჯ’’. ტექსტი – ’’ჯვარი’’


ასო-ბგერა ’’’’. ტექსტი – ’’ჯვარი’’

გაკვეთილის თემა 
ასო-ბგერა ”j”. teqsti “jvari”
სწავლების საფეხური და კლასი
dawyebiTi საფეხური, I 3 klasi, qarTuli  ენა 
მასწავლებლის სახელი და გვარი 
natali ormocaZe 
მოსწავლეთა რაოდენობა 
30
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა 
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
 wina masalis gameoreba, ახალი ასო-ბგერა’’-  გაცნობა, ტექსტ ’’ჯვარი’’– წაკითხვა და დაწერა. შესწავლილი ასო-ბგერისა და სიტყვების სწორად წარმოთქმა. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება. საკუთარი აზრის გადმოცემა და მისი დასაბუთება. ქართული ჯვარის (ნინოს ჯვარი) გაცნობა.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები 
;
ახალი ასო-ბგერა’’ ’’. ლექსიკური მარაგი. რელიგია. ჯვარის ისტორია. გამოვიყენო სლაიდები თემის გათვალისწინებით.
1.2 მოსწავლე გადმოსცემს მარტივ ინფორმაციას მისთვის ნაცნობ თემაზე;
1.3. მოსწავლე ისმენს და იგებს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილ მცირე ზომის ტექსტებს და გამოხატავს თავის დამოკიდებულებას;
1.5. მოსწავლე სათანადოდ აღიქვამს წაკითხული მარტივი ტექსტის შინაარს;
1.6. მოსწავლე ამოიცნობს ტექსტში მარტივ ენობრივ ერთეულებს;
1.8. მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას წაკითხული ტექსტის მიმართ. 
თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო) 
  აქტივობა 1 (3წთ )                 
 gamarjoba pirvelklaselebo! dRes 2011 wlis 16 Tebervalia. oTxSabaTi, kviris III dRe. dRes CvenTan stumrebia.
 mogesalmebiT Zvirfaso stumrebo da moswavleebo.DbavSvebo, dRes gansakuTrebuli dRea Tqvens cxovrebaSi, pirveli Ria gakveTili gaqvT. ecadeT iyoT TavSekavebulni da yuradRebianni. amovikiTxav sias, gakveTilis cxrilis da gegmis gacnoba;
   
აქტივობა 3 (წთ)        
moTelva: moswavleebma unda Tqvan daria Tu avdaria Tavisi ganwyobis mixedviT da daasabuTon ratom? dRes rogori aminidia? ratom aris xSirad sicive da avdari?(zamTaria) modi weliwadis droebi davalagoT TanmimdevrobiT. leqss xom ar wamikiTxavdiT zamTarze?
tyis simwvane sad wasula, Citunebi sad arian?
Tovli modis, qari wivis: ,,zamTaria! zamTaria!”
Sexe peplebs, frTaTeTr peplebs, xeebs irgvliv evlebian,
es Tovlia, Tovli modis gana marTla peplebia!
gavixsenoT andazebic. did zamTars didi mosavali mosdevs;
zamtars ekonke, zafxuls ekoxte; zamTris mze yvavils ver moiyvanso; Tovli TeTris, magram mis wasvlas yvela natrobso; Tovli TeTria, magram sicive ki Zneli sWirs; ianvris quxili martSi gamoCndebao; Tebervlis dRes imdeni emateba, rasac batkani gadaaxteba.
 naxeT ase gamoiyureba zamTarSi cxovelebi, scivaT da sakvebic naklebad aqvT. zog cxovel sZinavs. zogi frinveli Tbil qveynebSia, zogic aq gvxvdeba. Cveni dRevandeli gakveTili romel  frinvelzea? (kaWkaWi) igi Sinauri  frinvelia Tu gareuli? (gareuli)
აქტივობა 4 წინა მასალის გამეორება (5 წთ.) . teqsts “kaWkaWi” vakiTveb moswavles. gavixsenebT maTTvis gaugebar sityvebs (Wala_nayofieri wylis piri, WianWvela_mweri, WinWari_ msusxavi mcenare, WriWina_mweri, Wilofi_calisgan an ganxmari Wilisgan moqsovili dasagebi quid an sxva ram.  sabolood vkiTxulobT gagrZelebiT.  
maS romeli aso bgera SeviswavleT Cven? (W) iciT Tu ara, rom W 30-e aso-bgeraa. sul 3 aso bgera j, J da h dagvrCa da anbanis Seswavlas davamTavrebT.
qarTulSi ramdeni aso-bgeraa? ramdeni xmovania?
romeli mefis dros Seiqmna anbani? maSin ramdeni aso-bgera iyo?
vin Segvidgina dedaena? leqsi.  vin iyo iakob gogebaSvili?
iciT Tu ara rom erTaderTi eri varT romelmac sakuTar dedaenas Zegli daudga. es moxda 1983 wels elguja amaSukelis mier.
axla ki unda gadavideT axal aso bgera j-ze. magram es ra werili mogvivida?
  აქტივობა 5 ( 3წთ)        
 moswavleTa motivaciis amaRlebis mizniT vyvebi ambavs:
  
 qalaq anbaniaTSi didi Cxubi momxdara,
Turme uceb j bgera rigidan gadmomxtara,
ganieri beWebi medidurad uSlia,
gulSi wyenad hqonia, win dgomas rom uSlian,-
,,SemicvaleT adgili, aRar minda CanCali,
jani me ar maklia da ara var jabani!”
am dros iqve jadoqars, Cauvlia janjaliT,
jani marto rom naxa gamoketa xanjaliT.
j-s aseTma Ralatma yvelaferi aria,
yiramala dadgao,  TiTqos mTa da baria.
marto jujebs Tu SeswevT janis cocxlad gamoxsna,
magram amas sWirdeba, bevri Sroma da jafa.
Svidjer unda moaxerxoT gadalaxoT jebiri
Tu gindaT rom gamoixsnaT aso-bgera j jini.
jujebi Zalian wuxan, rom borotma jadoqarma moitaca da moajadova aso bgera j, radgan jujas ua qvia, jebirs ebiri, joxs oxi, da jixvi ki ixvad gadaiqca. (vaCveneb slaidebs)
am wyevlas mxolod Tqveni daxmarebiT avxsniT, amisaTvis saWiroa gavaZlieroT jujebi rom jadoqars gaumklavdnen da gadavlaxoT 7 etapi. gamovicnoT sityva romelic daexmareba jujebs. maS ase gisurvebT gamarjvebas. (Tqven gaqvT 15 wuTi)
აქტივობა 6 ( 15 wT)
slaidSouT vaCveneb sxvadasxva davalebebs da Seasruleben dafaze. romelic Sedgeba 7 etapisgan. 
krosvirdi romelSic bolos gamodis sityva jvari. filmi sadac jujebi jvris daxmarebiT gaimarjveben jadoqarze. films sadac jujebs uxariaT “j”-s gaTavisufleba  da jejili, jami jebiri, finjani Tavis pirvel saxes ubrundeba.
აქტივობა 7 (3წთ ) leqsiT movabranebT j asos. davwerT dafazec.
აქტივობა 8 3 წთ  burTiT TamaSi
კიდევ ერთხელ გაიმეორებენ  სიტყვას "ჯვარი", შემდეგ  რომელ მოსწავლესაც ვესვრი ბურთს, ის დაასახელებს -ბგერაზე დაწყებულ სიტყვებს.  სიტყვებს  სადაც  იქნება  ასო -ბგერა "სიტყვის თავში.
   აქტივობა 9 ( 10წთ)
მოძრავი ანბანიდან  ვუჩვენებ ასო-ბგერა -.
გრაფიკული ანალიზი დაფაზე: მოსწავლეებს ყურადღებას გავამახვილებინებ მის მოხაზულობაზე, იმ გარემოებაზე, რომ ბეჭდური და ხელნაწერი ვარიანტები განსხვავებულია. ვადარებთ ერთმანეთს და ვაანალიზებთ, რომელი ბგერის მოხაზულობა ჰგავს ,,”-. კომპიუტერისა და პროექტორის დახმარებით ერთ-ერთი საბავშვო პროგრამით ვაჩვენებ, როგორ იწერება ასო-ბგერა . gamoviyvan ramodenime bavSvs da dafaze vawerineb j asos.
  აქტივობა 10 ( 3 wT)
 wyvilebSo muSaoba: vinadiroT j asoze.
  აქტივობა 11( 3 წთ )  nanaxi filmis mixedviT  შევადგინოთ სამსიტყვიანი წინადადებa: jvarma jadoqari daamarcxa.
გავარჩიოთ : რამდენი სიტყვაა ამ წინადადებაში?
რომელია პირველი სიტყვა?  მოცემულ სურათზე მითითებულ სიტყვაში რომელ ასოს არ ვიცნობთ?
  აქტივობა 12 ახალი მასალა (15 წთ ). slaidSous meSveobiT vaCveneb jvars, vuambob jvris istorias... ძველ  დროში   ჯვარი  იყო  სასჯელის  სამარცხვინო იარაღი,   ვისაც ჯვარზე   გაკვრით დასჯიდნენ, ის  ადამიანი ყველაზე შერცხვენილი  იყო. ჯვარი იყო ნიშანი ტანჯვისა და წამებისა... ახლა იგი  ნიშანია  ქრისტიანობისა .ეს  იმის შემდეგრაც  იესო  ქრისტე ჯვარზე  გაკრული  აწამეს  და ამას  მოჰყვა  ბრწყინვალე  აღდგომა  მე–3 დღეს.  სწორედ ჯვარით  მოხდა  შერიგება  ადამიანისა ღმერთთან.  ამიტომ იქცა  ჯვარი  ქრისტიანობის  უპირველეს  ნიშნად. ჯვარს რომ  პატივს  მივაგებთ, რომ  თაყვანს  ვცემთ,  ამით ჩვენს უფალს  იესო  ქრისტეს  მივაგებთ  პატივს და  ვცემთ თაყვანს.
       ნინო კაბადოკიელი  უფლის   ნებით  და  დედაღვთისმშობლის  დახმარებით   330-335 . .   შემოვიდა  საქართველოში  ხელში  აღმართული   ჯვრით, რომელიც გამოთლილია ვაზისაგან  და  თმა  აქვს შემოხვეული. 14-16 წლის გოგონა  მისი  ძალით  ამსხვრევს კერპებს  და  აქრისტიანებს საქართველოში  ქართლსა  და  კახეთსრომლის  მეშვეობითაც საქართველოში  ქრისტიანობა  სახელმწიფო  რელიგიად  გამოცხადდა.
   IV s-Si qristianobis miRebis pirveli wlebidanve mefe mirianma xis didi jvari aRmarTa romelsac Tayvans scemdnen mTeli kavkasiis qristianebi. „ჯვრის მონასტერი არის პალესტინაშიc, ierusalimSi. იგი არსებითად მთელი ციხე-ქალაქია. ადგილი, სადაც ჯვრის მონასტერი აშენდა, მიჩნეული იყო წმიდა ადგილად, რადგან, იქაური ხისგან გააკეთეს ჯვარი, რომელზეც აცვეს ქრისტე.
 vaCveneb jvris monasters mcxeTaSi,kabadokias-wminda ninos jvriT xelSi, aseve bodbis monasters, sadac wminda ninoa dakrZaluli.
    აქტივობა 13ახალ მასალაზე გადასვლისათვის საუბარი (5წთ) . klass vekiTxebi: ra sarwmunoebis arian.. vaxdenT sityvis jvari analizs.. ramdeni asobgerisgan Sedgeba? ramdeni marcvalia? romeli asoa maTTvis nacnobi? ucnobi? jer Tavisi sityvebiT xsnian jvris mniSvnelobas
   აქტივობა 14 10წთ    ამის შემდეგ მოსწავლეებს ვთხოვ გადაშალონ სახელმძღვანელო 72_ გვერდზე. ვუთითებ სახელმძღვანელოში მოცემულ სიუჟეტურ სურათსგადავდივართ ტექსტის კითხვა-დამუშავებაზე. ტექსტს ვკითხულობ მე, შემდეგ ვაკითხებ მოსწავლეებს. ყურადღებას ვამახვილებ gaugebar სიტყვებზე, რომელთაც ვუხსნი სლაიდების დახმარებით. მწვანე ჯეჯილი_axlad aRmocenebuli xorbali, igi სიმბოლოა ახალი  ცხოვრებისრომელიც  ჩვენ იესო ქრისტემ  მოგვანიჭა  თავისი  აღდგომით.   წიგნიდან ტექსტს მე ვკითხულობ,   შემდეგ კითხვაში გაწაფული მოსწავლე. ვახდენთ  მათთვის   გაუგებარი   სიტყვების ახსნასთუ  იქნება  ტექსტში  ასეთი. jami_WurWeli, jogi_bevri msxvilfexa cxoveli erTad, qarqaSi_xmlis an xanjlis bude, Casadebi.
moswavleebi magnitur dafaze awyoben dasaxelebul gaugebar sityvebs. (jogi, jejili, qarqaSi)
ტექსტის გაცნობის შემდეგ მოსწავლეებს ვთხოვ მოძებნონ
) სიტყვები, რომლებიც ასო-ბგერით იწყება;
) ყველაზე დიდი წინადადება;
)მოძებნონ III სტრიქონის მეორე სიტყვა;
)მოძებნონ VII სტრიქონის პირველი წინადადება
  jgufuri muSaoba : bavSvebi jgufebSi ganawilebian davaleba daukavSiron winadadebebi suraTebs.
prezentacia: jgufuri muSaobis Sedegad gavakeTeT I wigni. imedi maqvs wignieri da wignis moyvarulni gaizrdebiT.
   საშინაო დავალება: teqsti “j” aso waikiTxon, რვეულში გამოწერონ ასო, შესაბამისი სიტყვა და წინადადება.
   გაკვეთილის შეჯამება (5 წთ )      
მოსწავლეები გაიხსენებენ  რომელი ასო -ბგერა შეისწავლეს. რომ 30- ასო ბგერაა. სულ მალე  დაასრულებენ  ანბანის  შესწავლას. რომ  გაიგეს ჯვრის ისტორია. მიიღეს  ინფორმაცია  ჯვრის  მონასტერის შესახებ.
შეფასება 
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ვეკითხები თუ როგორ განწყობაზე არიან,რა შევისწავლეთ? რა მოეწონათ გაკვეთილიდან?
რის გაკეთება ეხალისებოდათ ყველაზე მეტად?
ვინ იყო ყველაზე აქტიური?
ვისი პასუხი დაამახსოვრდათ  და რატომმადლობას ვუცხადებ ბავშვებს დახმარებისათვის. ვთხოვ,axali Seawavlili სიტყვები, თვითონაც გამოიყენონ საუბრისას, გაუთბონ გულები ერთმანეთს და გააბედნიერონ.
საკლასო მენეჯმენტი / საგანმანათლებლო რესურსები 
1.   ტექნიკა და ინსტრუმენტები:
   
მოძრავი ანბანი, ფორმატი, დაფა, მარკერი,  1 კომპიუტერი, პროექტორი, საპრეზენტაციო დაფა.
2.   ინფორმაციის წყაროები
•    „
დედაენა
   
ინტერნეტი http://bastibubu.ge/pages/sgame/index.phphttp://www.childtopia.com/index.php?module=home&func=ael
etras&myidioma=geo&idphpx=dibujos